Skuteczna-Dieta.plSkuteczna-Dieta.pl

Najskuteczniejsze diety - Skuteczne diety odchudzające

Dieta przy cukrzycyDieta przy cukrzycy

Cukrzyca to grupa chorób, związanych z bardzo podwyższonym poziomem cukru we krwi. Przewlekła postać choroby wiąże się z niewydolnością i uszkodzeniami wielu, różnych narządów. Najbardziej narażone są oczy, nerki, nerwy, serce i naczynia krwionośne. Współczesna medycyna kładzie w leczeniu cukrzycy ogromny nacisk na zapobieganie otyłości, aktywność fizyczną i odpowiednią, zdrową dietę.

Założenia diety cukrzycowej

Dieta stosowana w terapii cukrzycy jest zbilansowana i z powodzeniem może być stosowana przez osoby zdrowe. Oczywiście zawsze należy ją bilansować kalorycznie, w odniesieniu do zapotrzebowania konkretnego organizmu. W przypadku wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Dieta cukrzycowa zakłada przestrzeganie ścisłego harmonogramu żywieniowego. Podstawową zasadą jest eliminowanie uczucia głodu, co wiąże się ze stabilizacją poziomu cukru we krwi. Dzienne menu powinno być podzielone na 5 posiłków, rozłożonych równomiernie w ciągu dnia. Zazwyczaj są to trzy posiłki główne: śniadanie, obiad, kolacja oraz dwa dodatkowe lunch i podwieczorek. Pierwszy posiłek spożywamy 2 godziny po przebudzeniu, a ostatni 2 godziny przed zaśnięciem. Dania powinny być oparte o wszystkie grupy pokarmowe. Jeść musimy węglowodany (ok. 60 procent wartości kalorycznej pożywienia), tłuszcze (ok. 30 procent) i białka (ok. 10 procent).

Węglowodany

Fruktoza i glukoza znajdują się we wszystkich słodzonych produktach, warzywach i owocach. Ich cechą jest bardzo łatwe wchłanianie przez organizm człowieka, co skutkuje gwałtownym podniesieniem poziomu glukozy we krwi. Ten mechanizm jest niezwykle szkodliwy w przypadku cukrzyków i osób zagrożonych chorobą. Właśnie dlatego w diecie cukrzycowej ogranicza się podaż cukrów prostych i stosuje produkty z cukrami złożonymi. Powszechnym węglowodanem złożonym jest skrobia, która występuje w ziarnach zbóż.

Podstawą diety, zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, powinny być warzywa. Zalecane jest zwłaszcza jedzenie kapusty, kalafiora, ogórków, sałaty, pomidorów, rzodkiewki, papryki, szpinaku i innych warzyw z małą zawartością cukru. Drugą grupę stanowią produkty zbożowe. Najlepiej pełnoziarniste i razowe, które oparte są o węglowodany złożone. Należy jeść makarony gotowane na twardo, kasze, rośliny strączkowe i nieoczyszczony ryż.

Białka i tłuszcze

Tłuszcze zwierzęce zwiększają ryzyko miażdżycy, które i bez tego jest u cukrzyków bardzo wysokie. Dlatego lepiej stosować tłuszcze roślinne. Smalec, słonina i masło powinny być na stałe wyeliminowane na rzecz różnych olejów roślinnych. Wiele z nich, jak olej sezamowy, oliwa, olej arachidowy, stanowi doskonały dodatek do sałatki i potraw jedzonych na zimno. Zestawiając menu warto pamiętać, że procentowy udział tłuszczów w diecie (30%) liczony jest w oparciu o wartość kaloryczną, a nie wagową. Tłuszcze są grupą pokarmową, która zawiera w sobie najwięcej kalorii.

Pod kątem wartości odżywczych, najlepsze jest białko zwierzęce. Ze względu na ryzyko miażdżycy należy wybierać jedynie chude gatunki mięsa i ryb. Zalecane jest odtłuszczone mleko, białe sery, kefiry i jogurty bez cukru. Osoby chore na cukrzycę powinny spożywać białka zgodnie z zaleceniami lekarskimi, ponieważ istnieje możliwość wystąpienia dolegliwości ze strony nerek.

 

Tagi: Skuteczna dieta, Dieta odchudzająca, Dieta przy cukrzycy, Zdrowa dieta, Skuteczne diety, Diety odchudzające

Stronę znaleziono na hasła: Najskuteczniejsze diety, Dieta przy cukrzycy, Skuteczna dieta, Spis diet, Szybka dieta, Przegląd diet, Skuteczne diety

Wersja do druku Dieta przy cukrzycy drukuj
Jesteś w: Diety i zdrowa żywność
Dieta jest najbardziej znana i najbardziej polecana jako skuteczny sposób odchudzania. Na początku zanim na dobre zaczniesz stosować dietę najpierw przez tydzień zapisuj wszystko co zjadasz, każdy posiłek i przekąskę.
Dieta jogurtowa jest bogata w łatwo przyswajalne białko, wapń, fosfor i witaminy. Zaleca się stosować tylko jogurty zawierające żywe kultury bakterii, które ułatwiają i przyspieszają trawienie.
Jest to dieta ochronna z ograniczeniem substancji zwiększających wydzielanie soku żołądkowego. Dieta ma zastosowanie w przypadków choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, wrzodów jelita.
Podstawą diety Cambridge stanowią przygotowane przemysłowo napoje i zupy w formie sproszkowanej zawierające wszystkie niezbędne elementy właściwego żywienia.

Jaka jest najskuteczniejsza dieta?

Dieta Cambridge
Dieta dr Budwig
Dieta Andersona
Dieta Ornisha
Dieta śródziemnomorska
Diety ziołowe
Dieta jogurtowa
Dieta kapuściana
Dieta dr Kwaśniewskiego
Dieta 1000 kcal
Dieta makrobiotyczna
Dieta szwedzka
Dieta norweska
Dieta antywrzodowa
Dieta bezglutenowa


Oddano głosów na diety: 2569
Skuteczne odchudzanie - Wyniki
Jeśli chcesz być informowany o nowych dietach i sposobach na odchudzanie, prosimy zapisz się do biuletynu.
zapisz się   wypisz się
© Skuteczna-Dieta.pl | Kontakt | Zaprzyjaźnione strony | Katalog stron
Skuteczne diety, Diety odchudzające, Odchudzanie po ciąży, Dieta, Jak schudnąć
Przegląd diet, Skuteczne odchudzanie, Dieta odchudzająca, Szybka dieta, Skuteczna dieta