Skuteczna-Dieta.plSkuteczna-Dieta.pl

Najskuteczniejsze diety - Skuteczne diety odchudzające

Dieta bezglutenowaDieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa stosowana jest w leczeniu oraz profilaktyce choroby trzewnej celiakii oraz alergii pokarmowej na gluten. Są to dwa różne problemy choć często są utożsamiane. W obu przypadkach celem jest eliminacja produktów, które zawierają gluten (białko roślinne), czyli produktów zawierających pszenicę, żyto oraz jęczmień. Zastępuje się je produktami, które są produkowane na bazie zbóż bezglutenowych - gryka, ryż, kukurydza czy proso.

Żywienie w diecie bezglutenowej

Dużym problemem związanym ze stosowaniem diety bezglutenowej jest stosowanie glutenu jako środka wiążącego wodę z tłuszczem. Jest też bardzo dobrym sposobem środkiem przenoszącym aromaty czy przyprawy. Z tego powodu gluten jest często dodawany do takich produktów jak:

- wędliny, paczkowane mięso czy inne podroby,

- w przetworach rybnych,

- słodyczach i lodach,

- sosach, ketchupach czy majonezach,

- w suszonych owocach.

Jak widać produkty z pozoru bezpieczne - nie produkowane w oparciu o szkodliwe zboża - mogą zawierać gluten. Z tego powodu na diecie bezglutenowej wolno spożywać tylko produkty, które są w sposób jednoznaczny określone jako bezglutenowe. Na szczęście coraz częściej można spotkać produkty, które są w ten sposób oznakowane.

Dlatego na początek warto przygotować sobie listę producentów oraz ich produktów, które są przygotowywane bez zastosowania glutenu. Duży wybór tego rodzaju produktów znajdziemy też w sklepach ze zdrową żywnością - produkty takie są najczęściej oznaczane symbolem przekreślonego kłosa. Na podstawie takiej listy możemy sobie ułożyć odpowiedni jadłospis, który nie będzie się tak mocno różnił od tego stosowanego bez diety.

Ważne jest, żeby swoją wiedzę na temat produktów bezglutenowych uzupełniać na bieżąco. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się coraz częściej różnego rodzaju dodatki, które mogą zawierać gluten.

Dieta bezglutenowa u niemowląt

W przypadku dorosłych stosujących dietę bezglutenową sprawa jest dość prosta - wybór produktów bezglutenowych jest dość duży. Jak jednak ma się sprawa z nietolerancją glutenu u niemowląt, który jadłospis jak wiadomo jest mało zróżnicowany.

W myśl najnowszych schematów żywieniowych dla dzieci gluten powinno się wprowadzać do diety niemowlaka w 5 lub 6 miesiącu jego życia. Taka ekspozycja na gluten ma za zadanie sprawdzić czy dziecko jest na niego uczulone. Najczęściej do mleka kobiecego lub modyfikowanego dodaje się odrobinę kaszy mannej zawierającej to białko.

Na początku dawka glutenu powinna wynosić od 2 do 3 gram na 100 ml posiłku, potem zostaje ona zwiększona do 4 - 6 gram. Po cztero miesięcznej ekspozycji, jeżeli dziecku nic nie dolega może ono spokojnie przyjmować gluten w normalnych posiłkach.

W przypadku wystąpienia alergii - co powinien stwierdzić lekarz - należy zacząć stosować dietę bezglutenową. Na szczęście jest sporo produktów dla niemowlaków, które muszą stosować dietę bezglutenową. Problemy zaczynają się przy rozszerzaniu jadłospisu dzieci o nowe produkty. Wtedy obowiązkowo trzeba wybierać produkty oznaczone jako bezglutenowe.

Podsumowanie

Do stosowania diety bezglutenowej zmuszone są osoby, które chorują na celiakię lub mają alergię pokarmową na gluten. Warto pamiętać, że alergię można z powodzeniem leczyć natomiast celiakię ma się całe życie. Niezależnie w trakcie jej trwania należy tak samo jak przy celiakii spożywać produkty nie zawierające glutenu. Można je dostać zarówno w supermarketach jak i sklepach ze zdrową żywnością. Należy też uważać na produkty, które z założenia nie powinny zawierać gluteny, gdyż podczas ich produkcji mogą być stosowane dodatki zawierające gluten.

 

Tagi: Skuteczna dieta, Dieta bezglutenowa, Dieta odchudzająca, Zdrowa dieta, Skuteczne diety, Diety odchudzające

Stronę znaleziono na hasła: Najskuteczniejsze diety, Skuteczna dieta, Spis diet, Szybka dieta, Przegląd diet, Dieta bezglutenowa, Skuteczne diety

Wersja do druku Dieta bezglutenowa drukuj
Jesteś w: Diety i zdrowa żywność
Podstawą diety Cambridge stanowią przygotowane przemysłowo napoje i zupy w formie sproszkowanej zawierające wszystkie niezbędne elementy właściwego żywienia.
To 13 dniowy z góry określony jadłospis, którego należy rygorystycznie przestrzegać. Dzięki temu można zgubić 7-20 kg.
Żywienie optymalne opracował, ponad 20 lat temu, na podstawie ogólnych reguł biochemii i fizjologii dr Jan Kwaśniewski.
Jest to dieta ochronna z ograniczeniem substancji zwiększających wydzielanie soku żołądkowego. Dieta ma zastosowanie w przypadków choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, wrzodów jelita.

Jaka jest najskuteczniejsza dieta?

Dieta Cambridge
Dieta dr Budwig
Dieta Andersona
Dieta Ornisha
Dieta śródziemnomorska
Diety ziołowe
Dieta jogurtowa
Dieta kapuściana
Dieta dr Kwaśniewskiego
Dieta 1000 kcal
Dieta makrobiotyczna
Dieta szwedzka
Dieta norweska
Dieta antywrzodowa
Dieta bezglutenowa


Oddano głosów na diety: 2569
Skuteczne odchudzanie - Wyniki
Jeśli chcesz być informowany o nowych dietach i sposobach na odchudzanie, prosimy zapisz się do biuletynu.
zapisz się   wypisz się
© Skuteczna-Dieta.pl | Kontakt | Zaprzyjaźnione strony | Katalog stron
Skuteczne diety, Diety odchudzające, Odchudzanie po ciąży, Dieta, Jak schudnąć
Przegląd diet, Skuteczne odchudzanie, Dieta odchudzająca, Szybka dieta, Skuteczna dieta